28/04/2014

let the sneakers speak!


Macaristan Szentendre'den sokak modası - street fashion from Szentendre Hungary 
photos by Banu Günbal


Merhabalar!

Haftanın açılışını geçen haftaki Macaristan gezimizden ayakkabı görüntülerimle yapmak istedim. Yurtdışı seyahatlerimde ayağımdan çıkarmadığım spor ayakkabılarım benim için çok değerli! Bu yaz spor ayakkabılar hepimiz için çok çok değerli olacak. 

Geçtiğimiz kış sezonunda başlayan 'günün her saati ve her tarz kıyafetin altına spor ayakkabı giyme' modası ilkbahar-yaz sezonunda tüm hızıyla devam edecek. Önceden eşofman, tayt ve en fazlası jean pantolonlarımızla giymeye alıştığımız spor ayakkabılarımız, artık deri etek, şort, tül etek, şifon etek, deri pantolon, saten elbiselerimizle şıklığımıza şıklık katacak. Doğal tonların yanında capcanlı olanlar da arz-ı endam edecek.

Sözü, uzatmadan spor ayakkabı sokak modasına bırakıyorum:

Sporla ve zinde kalın efendim!
Hello!

I wanted to open the week with my shoe photos from last week's Hungary trip. My sneakers are so important to me that I never take them off during my foreign trips. This summer sneakers will be so so important to everyone.

Starting from last winter season, 'wearing sneakers any time with any style' trend will be strong this spring-summer season aswell. We used to wear sneakers with sweatpants, leggings or jean pants. But we will wear them with leather skirts or shorts, tulle skirts, leather pants, satin dresses. Bright colours will be popular beside naturals.

Let's see sneakers street fashion photos.

Keep sporty and healthy!


photos selected from Pinterest

No comments:

Post a Comment