10/03/2014

asymmetry


Bu sabah yağmur var İstanbul'da
Gözlerim dolu dolu oluyor bilinmez niye

sözleriyle başlayasım geldi. İnsan her zaman üzgün olunca ağlamaz ki, değil mi ama… Yağmurlu havaları sevmesem de, bizi bekleyen güneşli bahar günlerini ve 'daha az kurak' yaz ihtimalini düşünüp yağmuru kucaklıyorum. Yeni haftayla birlikte...

Gelelim haftanın asimetrisine. Etekleri asimetrik olan küçük siyah elbisem neopreni andıran kumaştan dikilmiş. 2 yıl önce Paris'teki PV kumaş fuarını gezerken her standta neopreni görünce hazır ola geçmiştim zaten. Bildiğiniz gibi tasarımcılar, dolayısıyla moda, dünyada olan bitenden fazlasıyla etkilenir. Global ısınmanın en kronik konu başlığımız olduğunu düşünürsek, çok geniş bir ısı aralığında giyilebilme özelliği olan neoprenin günlük hayatımıza girmesine şaşırmıyorum. Kış sezonunda etek, elbise, sweat, kaban derken sıkça rastladığımız bu kumaş, yaz sezonunda da kendini özletmeyecek. 

Gelelim küçük siyah elbise konusuna diyeceğim ama fazla söze gerek yok; biz kadınların dolabının vazgeçilmezi ve kurtarıcısı. Sizde olmama ihtimaline karşı edinin diyorum, hiç bir şey için geç değildir :)

Bereketli bir hafta olsun!

sevgiyle kalın
I just wanted to start the week with a turkish song about the rain in Istanbul. I just don't like rainy days, but today I do embrace the rain dreaming of coming spring days and a less dry summer. And do embrace the week.

Here's the asymetry of the week. My little black dress is made of neoprene-like fabric. I got the message about neoprene at PV fair 2 years ago. As you know; designers and so fashion are inspired by global agenda. Thinking our biggest issue is global warming and neoprene is easy to use within a wide climate circle, I am not surprised of neoprene to be visible that much. Last winter, we saw skirts, dresses, tops, coats made of it. And it seems to be here for SS14.

Let's talk about LBD, favourite and life-saving piece of our closets. Incase you don't have, I recommend you to get one. Never too late for anything!

Wish you a fruitful week!GIPSY BY ROMAN elbise / dress
GUCCI 'SOHO' çanta / bag
İNCİ ayakkabı / shoes
Zeckie broş / brooch
MANGO bileklik / bangle

photos by Canan Engin

1 comment:

  1. hey love, I just wanted to say thank you so much for the sweet comment you left about my mom. It really meant a lot and I'm super glad to report that after six weeks in the ICU she is doing much better. Thanks again for the support. :)

    www.fashboulevard.com
    Don't forget to check out today's brand new post.

    ReplyDelete